21 01 2011

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK ve Bağ-kur affı en geç ne zaman yürürlüğe girecek?

 


Af Kanunun en geç Şubat ayının ilk haftasında çıkması bekleniyor 

Soru: Babam 2 Mayıs 1946 doğumlu. 2001 Ekim ayından beri mükellef. Ve hala devam ediyor. Daha önce Bağ-Kur kayıt yaptırmamış. Borçlarını ve iki sene askerliğini yatırsak; Af yasasından yararlanabilir mi? Yararlanırsa emekli olabilir mi? Birde af ne zaman çıkıyor? Mustafa ERBİL 

Cevap: Bağ-Kura süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 den itibaren başlatılıyor. Yeni bir yasa çıkmadığı sürece, babanız 1 Ekim 2008 den önce Bağ-Kura kayıt yaptıramaz. 
Babanız yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabi. 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle sigortasını tescil ettirdikten sonra, askerlik süresini borçlanıp, ara vermeden prim öderse, prim ödemesini 5400 güne tamamlayacağı 1 Şubat 2022 tarihinde emekli olabilir. Af Kanunu yürürlüğe girmeden kaydını yaptırıp borçlarını çıkarttırırsa, Kasım 2010 ayına kadar(bu ay dahil) olan prim borçları af kanunundan yararlanır. Af Kanununun ay sonunda kadar çıkması bekleniyor. Ancak, Şubat ayının ilk haftasında çıkması da muhtemeldir. 

Ekrem SARISU - POSTA 

287
0
0
Yorum Yaz