24 04 2008

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK Malülen Emeklilik Hakkında Bilgiler

MALULİYET NEDİR?

Hastalık nedeniyle emekli olmak için, gerekli koşulları sağlayarak başvuran kişi, çalışma gücünün en az 2/3'ünü kaybettiği Kurumca tespit edilir ise malulen emekliliğe hak kazanmış olur.


MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUM GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE REDDEDİLDİ.İTİRAZIMI NEREYE YAPMALIYIM?

Genel Müdürlüğümüzce verilen ret kararları ikiye ayrılmaktadır:

  1. Çalışma gücünün en az 2/3'ünü kaybetmemiş kişiler malulen emekli olamaz.
  2. Çalışma gücünün en az 2/3'ünü kaybetmiş ancak, ilk işe giriş tarihinde de aynı hastalığı mevcut olan kişiler malulen emekli olamaz.

Her iki durumda da itirazınızı; ilinizdeki sigorta il/sigorta müdürlüklerine vereceğiniz itiraz dilekçesi ile, dosyanızın bir kez de Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunda incelenmesini istediğinizi belirterek yapabilirsiniz.


DURUMUMUN YÜKSEK SAĞLIK KURULUNDA İNCELENMESİNİ İSTEDİM AMA DOSYAM BU KURULA GÖNDERİLMEMİŞ. SEBEBİ NE OLABİLİR ?

  1. Malulen emeklilik taleplerinizde dosyanız öncelikle SSKB Sağlık İşleri Genel Müdürlüğünce incelenerek bir karara bağlanır. Ancak Genel Müdürlüğümüzün bu kararına itirazdan sonra dosya Yüksek Sağlık Kuruluna gönderilebilir.
  2. Malulen emeklilik talebiniz Genel Müdürlüğümüzce reddedildi ve siz itiraz dilekçenizde "Dosyamın Yüksek Sağlık Kurulunda incelenmesini istiyorum." ifadesini kullanmamış iseniz dosyanız Yüksek Sağlık Kuruluna gönderilmez. Ancak bir kez daha Genel Müdürlüğümüzce incelenerek karara bağlanır.
  3. İtiraz dilekçenizde "Yüksek Sağlık Kurulu" ifadesini kullandınız ama aynı zamanda dosya içerisinde yeni tarihli bir sağlık kurulu raporu da mevcut ise dosyanız Yüksek Sağlık Kuruluna gönderilmez. Yeni sağlık kurulu raporunuz da dahil olmak üzere dosyanız bir kez daha Genel Müdürlüğümüzce incelenerek karara bağlanır.


KİMLER MALULEN EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURABİLİR?

Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Daire Başkanlığı'na başvurulması.


MALULEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM. NEREYE VE NASIL MÜRACAAT ETMELİYİM?

Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Daire Başkanlığı'na başvurulması.

3523
0
0
Yorum Yaz