04 03 2010

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

Kesilen aidatını geri almak isteyen emekli bu haberi okusun

Kesilen aidatını geri almak isteyen emekli bu haberi okusun 
 
 
Sosyal Güvenlik Kurumu, yılbaşından beri Türkiye Emeklileri Derneği için 11 milyon 686 bin TL, Tüm İşçi Emeklileri Derneği için de 1 milyon 457 bin liralık aidat kesintisi yaptı. Emekli maaşlarından kesilen bu para derneklere aktarıldı. 


Sosyal Güvenlik Kurumu, rızası olmadan maaşlarından emeklilik derneklerine aidat kesintisi yapılanlarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Derneğe aidat ödemek istemeyen emeklilerin, SGK'ya yazılı başvuruda bulunması halinde kesinti yapılan aidat miktarlarının iade edileceğini açıkladı. Kurum, gelen başvuruları paranın iadesi için ilgili derneklere yönlendirecek. Ancak derneklerin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.
 
 
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilerin maaşlarından rızaları dışında yapılan aidat kesintilerinin geri ödeneceğini açıkladı. Ancak bunun için önerilen yol kafaları karıştırdı. Kesintiyi yapan SGK, parasını geri almak isteyen emeklilere dernekleri adres gösterdi. Bazı emeklilik derneklerinin, emeklileri, haberleri olmadan otomatik olarak üye kaydettiği öne sürülmüştü. SGK'nın dünkü açıklaması bu iddiayı güçlendirdi. Kurum, aidat kesintilerinin derneklerin gönderdiği listeye göre yapıldığını bildirdi. Buna göre SGK, maaşından kesinti yaptığı emeklilerin, derneğe gerçekten üye olup olmadığını bilmiyor. SGK yönetimi, bu konuda sorumluluğun derneklerde olduğunu öne sürüyor.

Emeklilerden dernekler için aidat kesilmesi uygulaması, 2005 yılında SSK Yönetim Kurulu tarafından alınan bir idari karara dayanıyor. Kanuna göre emekli maaşlarından nafaka hariç hiçbir kesinti yapılamazken, idari kararla böyle bir kesinti yapılması tartışmalara yol açıyor. SGK'nın uygulamasına göre toplam emeklilerin yüzde 1'ini üye kaydeden ve en az 29 ilde örgütlenen dernekler maaşlardan aidat kesintisi yaptırabiliyor. Bu durumda iki dernek bulunuyor. SGK, bu yıl Türkiye Emeklileri Derneği'nin (TÜED) 649 bin 245 üyesi için maaşlardan toplam 11 milyon 686 bin TL'lik (kişi başı 18 TL) aidat kesintisi yaparak derneğe aktardı. Tüm İşçi Emeklileri Derneği'nin 97 bin 194 üyesi için de 1 milyon 457 bin TL'lik (kişi başı 15 TL) kesinti yapıldı.

SGK'nın dün yaptığı açıklamada, "Her iki dernek de liste halinde göndermiş oldukları kişilerin derneklerinin üyeleri olduğunu, ayrıca aidatların aylıklarından kesilmesine dair üyelerin muvafakatlerinin derneklerinde bulunduğunu beyan etmişlerdir. Bu nedenle üyelik kayıtlarından veya muvafakatlerden doğabilecek her türlü hukuki, cezai ve mali sorumluluk söz konusu derneklere aittir." denildi. SGK, aidat ödemek istemeyen emekli için de son derece zorlu bir yol gösterdi. Kurumdan yapılan açıklamada dernek üyesi olmadığı halde veya muvafakat vermediği halde aidat kesintisi yapıldığını düşünen kişilerin derneklere yönlendirildiği ifade edildi. SGK, "Hak sahiplerinin kurumumuza yaptığı başvurular ilgili derneğe gereği yapılarak aidatın iade edilmesi için gönderilmekte ve sonucundan bilgi istenmektedir. Bunun dışında dernek üyeliğinin sona erdirilmesi konusundaki taleplerin ilgili derneklere yapılması gerekmektedir." değerlendirmesi yapıldı. Ancak pratikte emeklinin dernekten bilgi alması ve üyeliğini sona erdirmesi son derece zor.

EMEKLİlerDEN ÇAĞRI: BAKAN OLAYA EL KOYSUN

Maaşlarından dernek aidatı kesildiğinin gündeme gelmesi, emeklilerin tepkisine yol açtı. Yüzlerce emekli telefon ve mesaj yoluyla maaşlarından aidat kesilip kesilmediğini soruyor. Emeklilerin büyük kısmı ise maaşlarından kesinti yapılsa bile bunu kendi imkânlarıyla önleyemeyeceklerini dile getiriyor. Emekliler, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in olaya el koymasını istiyor. SSK emeklisi Süleyman H., "Maaşımı aldığım zaman 18 TL kesildiğini gördüm. Maaşım niye az diye şaşırdım. Demek derneğe kesmişler. Hakkımı helal etmiyorum." dedi. Dernek üyeliğinin gönüllülük esasına dayanması gerektiğini ifade eden uzmanlar, zorla aidat kesintisi yapılamayacağını belirtiyor. Dernekler, toplanan aidatların nasıl değerlendirildiği konusunda da açıklama yapmıyor. Emeklilerin büyük bölümü de kendisini temsil ettiğini iddia eden derneklerin ismini bile bilmiyor. ZAMAN
 
İSA YAZAR ANKARA
04 Mart 2010, Perşembe
 

200
0
0
Yorum Yaz