24 01 2011

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

İsteğe bağlı sigortalılara geçmişe yönelik borçlanma var mı?

 


İsteğe bağlılar için son şans af tasarısının genel kurul görüşmeleri 

Soru: SSK girişim 1 Ocak 1980. Kasım 1993'ten 1995 sonuna kadar isteğe bağlı prim yatırdım. 1996'dan 2002 Mart'a kadar isteğe bağlı primlerimi yatıramadım. Bu tarihte SSK'ya gidip isteğe bağlı prim yatırmaya devam etmek istediğimi söylediğimde, bana bu şekilde prim yatırmaya devam edemeyeceğimi, dilekçe verip isteğe bağlı ödemeyi kapattırıp 1ay sonra tekrar dilekçe vererek prim ödeme işlemimin devam edebileceğini söylediler. Şu an çıkan SSK prim affından ara boşluğu verdiğim 6 yıllık (1996-2002) prim borçlarımı ödeyebilir miyim? 
Yurdagül KOÇ / İZMİR 


Cevap: Kurumun verdiği bilgi doğru.1 Ekim 2008 e kadar olan uygulamada SSK da ard ardına üç ay prim ödemediğinde isteğe bağlı sigorta dosyası primi ödenen son ay itibariyle kapatılıyordu. İsteğe bağlı ya prim ödeyebilmek için tekrar kayıt yaptırmak gerekiyordu. Yapılan değişiklikle 1 Ekim 2008 den sonra prim ödenmediğinde dosya kapanmıyor. Ancak, geriye doğru bir yıllık sürenin primi ödenebiliyor. 12 aydan gerideki sürelerin primi ödenemiyor. Ödense bile yersiz ödeme sayılıyor. 
Af yasasının bugünkü halinde, sizin gibi isteğe bağlı sigorta dosyası kapatılanların dosyalarının açılarak prim tahakkuklarının yapılarak aftan yararlanmalarına yönelik bir düzenleme bulunmuyor. Ancak, yasa tasarısı TBMM si genel kurulunda 25 Ocak 2010 Salı gün görüşülmeye başlanacak. Genel kurulda yasa tasarısına, eklenecek bir madde ile isteğe bağlıların geçmişe yönelik borçlanmalarına ilişkin bir düzenleme eklenebilir. Şayet, af yasa tasarısına bu şekilde bir madde eklenirse 1996-2002 tarihleri arasını borçlanarak kazanabilirsiniz. 


Ekrem SARISU - POSTA 

2284
0
0
Yorum Yaz